Srečanje z nogometašem Dinom Stančičem

V okviru mednarodnega projekta Erasmus+ Change Your Lifestyle so se učenci, ki so se udeležili mobilnosti v Turčiji in Španiji, srečali z Dinom Stančičem, nogometašem lokalnega nogometnega kluba Tabor Sežana.

Zelo smo bili veseli in počaščeni, da so nas v prostorih kluba sprejeli in nam organizirali srečanje z najboljšim strelcem nogometnega kluba Tabor Sežana. Dino je trenutno četrti najboljši strelec v prvi slovenski nogometni ligi in za njim je nedvomno najboljša prvoligaška sezona.

Glede na zapisano sploh ni presenetljivo, da je tridesetletnik prejel tudi nagrado Srce Tabora, ki so Sežanski klub podeli nogometašu, ki s svojo borbenostjo, disciplino in učinkom na igrišču predstavlja največji vzor na soigralce in člane mlajših selekcij. Za zmagovalca so sicer Stančiča sicer okronali navijači nogometnega kluba Tabor, saj so oni tisti, ki glasujejo, kdo si nagrado najbolj zasluži, to pa ji zagotovo daje še toliko večji pomen.

Dino nas je sprejel takoj po zaključenem treningu. Povedal je, kako poteka njegov običajen dan. Učenci so mu z zanimanjem prisluhnili. Dino in njegovi soigralci trenirajo dvakrat na dan, vikendi so namenjeni tekmam. Delo profesionalnega športnika zahteva predanost, red in disciplino. Posebej je poudaril, da so za zmago na tekmi zelo pomembni dobri odnosi s soigralci. Povedal je, da so pri nogometnemu klubu Tabor soigralci kot ena velika družina. Če želiš vrhunske športne rezultate, mora celotna ekipa dihati kot eden, kar je zelo pomembno tudi v vsakdanjem življenju.

Učenci so ga vprašali, zakaj se je odločil ravno za nogomet. Odgovoril je, da se z nogometom ukvarja cela družina in je bila logična odločitev, da bo krenil po nogometni poti tudi sam. Učence je zanimalo, kdo je njegov najljubši nogometaš. To je Ronaldo, a ne Cristiano, temveč brazilski Ronaldo. Dinov najljubši klub je Inter. Učenci so vprašali, kateri je po njegovem mnenju najboljši nogometaš na svetu. Dino je povedal, da je trenutno najboljši nogometaš Karim Benzema, najboljši nogometaš vseh časov pa je Lionel Messi.

Dino nam je razkazal prostore kluba, sprehodili smo se mimo pisarne direktorja. Posebej zanimiva je bila pisarna sodnikov, kjer pregledujejo videoposnetke sistema VAR, ki ga sestavljajo videosodnik in trije pomočniki. VAR je vodja videosodniške ekipe. Dogajanje na tekmi spremlja preko glavnega monitorja. Komunicira s sodnikom na igrišču in mu podaja informacije, katere dogodke bi bilo treba analizirati.

Veliko pozornosti je pritegnila VAR soba

Veliko pozornosti je pritegnila VAR soba

Sprehodili smo se tudi do igrišča, kjer smo dobili pravi občutek, kako veliko je, saj je iz televizijskih prenosov zelo težko oceniti, kako veliko je v resnici. Pri mednarodnih tekmah mora biti dolžina igrišča med 100 in 110 metri, širina pa med 64 in 75 metri. Igrišče v Sežani je malce prekratko, širina pa popolnoma ustreza veljavnim standardom.

Učiteljica Ester Trobec je Dina Stančiča vprašala, v kolikšni meri so športni rezultati odvisni tudi od prehrane, ne samo od količine treninga. Dino je odgovoril, da je prehrana zelo pomembna. Povedal je, da do štiri ure pred tekmo ne je, drugače pa prehrana temelji na beljakovinah, zelenjavi, sadju in kvalitetnih ogljikovih hidratih. Zelo je pomembno tudi, da zaužije zadostne količine vode.

Igrišče nogometnega kluba Tabor

Sledilo je skupno fotografiranje, kjer sta si Tina in Lana ponosno nadeli uradni dres kluba. Naše srečanje je prehitro minilo. Veseli smo, da smo podrobneje spoznali domači prvoligaški nogometni klub, ki deluje le streljal od naše šole. Dinu smo zaželeli veliko sreče in uspehov na njegovi nadaljnji športni poti.

Dino Stančič in učenci OŠ Srečka Kosovela Sežana